Bruzdownica do kabli - jak wybrać? Jaka najlepsza

| 0 Komentarzy
Bruzdownica do kabli pozwala wykonać równe i proste wgłębienia instalacyjne w wielu różnych materiałach.

Tylko od zastosowanych tarcz i parametrów samego narzędzia zależy, czy poradzi sobie ono jedynie z drewnem, czy także z betonem i innymi materiałami budowlanymi. Z tego też wynika, że jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań sprzętu trzeba zastanowić się, jakie materiały będą obrabiane bruzdownicą.

Nie ma narzędzi idealnych

Bruzdownice to specjalistycznych sprzęt, więc te, które mogą pracować w każdym materiale, będą naprawdę drogie. Cena rzędu kilku tysięcy złotych odstraszy wszystkich poza profesjonalistami, a nawet oni będą zawsze rozważali zakup tańszego urządzenia. Bruzdownice w niższej cenie, jeśli zaopatrzyć je w dobre tarcze, też mogą radzić sobie całkiem nieźle, ale najczęściej nie mają zbyt długiego okresu eksploatacyjnego. Trzeba więc wybierać między uniwersalnością i wysoką ceną, a niższą ceną i niższą trwałością.

Polecane bruzdownice

Cena bruzdownicy do kabli elektrycznych zaczyna się od niecałych 300 złotych, jednak za tę kwotę nie należy oczekiwać szczególnie dopracowanego narzędzia od znanego producenta.

Jaka bruzdownica do kabli do jakiego materiału?

Bruzdownica do kabli układanych w drewnie może mieć niewielką moc, ale musi zostać wyposażona w doskonałej jakości tarczę, aby nie uszkodzić surowca. Jeśli chodzi o prędkości obrotowe, to tutaj użytkownik ma sporą dowolność: nie musi być duża, ponieważ nawet twarde gatunki drewna dają się stosunkowo łatwo obrabiać, natomiast nie należy trzymać się najniższych dostępnych prędkości, ponieważ wtedy zwyczajnie zbyt wiele czasu trzeba poświęcić na wykonanie nacięć.

Bruzdownica do kabli układanych w betonie to już zwykle najwyższa półka. Beton stawia duży opór, a jego obróbka musi odbywać się z dużą prędkością obrotową. Tutaj jednak trzeba zaznaczyć, że niektóre gatunki betonu trzeba będzie obrabiać wolniej, natomiast bruzdownica w dalszym ciągu musi mieć bardzo dużą moc, aby w ogóle można było myśleć o naruszeniu struktury betonu. Dalej – do bruzdownicy używanej na betonie, koniecznie trzeba założyć doskonałej jakości tarczę. Bez niej najlepsza nawet bruzdownica będzie bezsilna.

Bruzdownica do innych materiałów budowlanych, czyli cegieł pustaków itd., stanowi narzędzie łączące w sobie cechy obu uprzednio omówionych. Na pewno standardowe rozwiązania wykorzystywane do bruzdowania drewna już nie wystarczą, ale też nieczęsto potrzebna będzie moc taka sama, jak przy pracy w betonie. Do znakomitej większości materiałów budowlanych można podejść dość odważnie i uruchomić bruzdownicę na najwyższych możliwych obrotach, natomiast trzeba pamiętać o dobraniu odpowiedniej tarczy, która została zaprojektowana z myślą o konkretnych zadaniach.

Jak oceniać parametry bruzdownic?

Każdy parametr techniczny, na który patrzy się przy wyborze narzędzia, ma „drugie dno”. Warto wiedzieć, że nie wystarczy bezpośrednio odczytać mocy czy prędkości obrotowych, ale trzeba też zdawać sobie sprawy z konsekwencji, jakie niosą ze sobą konkretnie takie parametry.

Moc: im jest większa, tym mocniejszy jest silnik i przewiduje się dla niego dłuższy okres eksploatacyjny. Słaby silnik może pracować długo tylko, jeśli zawsze jest używany do napędzania bruzdownic obrabiających najdelikatniejsze materiały.

Prędkość obrotowa: jeśli jest wysoka, to rośnie również temperatura. Nie zaszkodzi to na pewno samej bruzdownicy, natomiast może zaszkodzić tarczy, a także materiałom. Szczególnie wrażliwe pod tym względem są twarde gatunki drewna: przy niskiej prędkości obrabia się je długo, ale zbyt rozgrzana tarcza może zostawiać ślad w okolicy bruzdy, co jest efektem niepożądanym.

Wyposażenie dodatkowe

Bruzdownice rzadko są sprzedawane z jedną tarczą. Zwykle jest ich kilka, ale można mieć czasem zastrzeżenia co do ich jakości. Ogólnie rzecz biorąc, nawet kupując dobrą bruzdownicę, warto od razu wziąć z półki dodatkową tarczę renomowanego producenta. Jeśli nie nie przyda od razu, to na pewno wykorzysta się ją w przyszłości. Warto również zadbać o to, aby bruzdownica miała przynajmniej jako opcję przyłącze do odkurzacza. Wycinanie bruzd w dowolnym materiale zawsze bowiem oznacza zakurzenie całego mieszkania i odkurzacz przynajmniej częściowo pozwala rozwiązać ten problem.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.